İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nde, sürekli en yüksek kredi notunu veren Fitch’in bile “Batıyorsun” uyarısına rağmen, işlerin giderek raydan çıktığını gösteren gelişmeler yaşanıyor. Yıllardır verimli çalıştırılamayan Büyükşehir’in şirketleri, İzmirlinin parasını yutmaya devam ediyor. Hiçbir belediye başkanı da bu kötü gidişe dur diyemiyor 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yıllardır verimli çalıştırılamaması ve birer çiftlik gibi kullanılması, kurumda adeta mali bir kara delik yarattı. Büyükşehir'in şirketleri de zarar ederek, kuruluşu adım atım bataklığa sürüklüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in de bazı büyük hataları ve keyfe keder, çılgınca icraatları birer kar topu etkisi yaratarak şirketlerin oluşturduğu kara deliği hızla büyüttü.

545 MİLYON LİRA AKTARILIYOR
Yeni Asır'ın haberine göre; Büyükşehir Belediye Meclisi'ne dün akşam Soyer'den gelen 5 ayrı önergeyle İZDENİZ, Grand Plaza, İZELMAN, İZULAŞ ve Ege Şehir Yapı Planlama şirketlerinin yaşayabilmesi için toplam 545 milyon lira daha İzmirlinin cebinden aktarılması talep edildi. Soyer'in gündeme getirdiği 'sermaye artırımı' adı altında gündeme getirdiği 5 ayrı para aktarma önergesinin, ihtisas komisyonlarının ardından önümüzdeki günlerde Meclis'te de kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Belediyenin sadece 5 şirketinin 545 milyon lira daha yutacak olması, "Her geçen gün zararları katlanan belediye şirketleri, İzmir'i adım adım batırıyor. Buraları birer çiftlik gibi görme anlayışından vazgeçilmezse bu gidiş çok daha kötü sonuçlar doğurabilir. Önlem alınması şart" değerlendirmelerini ön plana çıkardı.

İZDENİZ'E 160 MİLYON LİRA
Tunç Soyer, körfezde kullanılan vapurlara yanaşma ve barınma yeri olması için İZDENİZ'e İnciraltı'ndaki İzmir Marina'yı aylık 498 bin liraya kiralattı. Ancak, bu marinanın vapurların yanaşması için uygun derinlik ve manevra sahasına sahip olmadığı anlaşıldı ve bugüne kadar tek bir vapur burada konaklamadı. Bunun yerine Grand Plaza şirketine burada bir restoran açtırıldı. Soyer ve Başkanvekili Mustafa Özuslu, o restoranda yemekli etkinlikler düzenleyerek keyfini en çok çıkaranlar arasında yer alıyor. Sayıştay raporuna göre İZDENİZ'in toplam hasılatı, personel giderlerini bile karşılamaya yetmiyor. Yetmezmiş gibi Soyer, Eşrefpaşa Hastanesi'nde görev yapan bir lise arkadaşını ikinci maaşı alması için bu şirketin yönetimine atadı. Soyer'in gündeme getirdiği önergeye göre İZDENİZ'in 233 milyon 250 bin liralık sermayesinden önce oluşan 62 milyon liralık zarar düşülecek. Sonra da şirket sermayesi 160 milyon lira artırılarak 331 milyon 250 bin liraya çıkarılacak.

"HASAN'IN ÇİFTLİĞİ" ZARARDA
2011'den bu yana Genel Müdür Hasan İkat tarafından yönetilen ve bu sürede 100 milyon liradan fazla zararı olan Grand Plaza şirketi de bir türlü zarardan kurtarılamıyor. Soyer de kentin en gözde yerlerinde kafe ve restoran işleten şirketin sürekli zarar etmesinin önüne geçmek bir yana zararı daha da büyüttü. "Hasan'ın çiftliği" olarak nitelendirilen Grand Plaza'nın 133 milyon 458 bin 415 lira olan sermayesi belediye kasasından 60 milyon lira artırılarak 193 milyon 458 bin 415 TL'ye çıkarılacak.

EREN ERDEM'İN İZELMAN'I
SOYER, yönetim kurulu üyeliğine CHP eski Milletvekili olan ve İstanbul'da yaşayan Eren Erdem'i atadığı İZELMAN'a da 75 milyon lira aktaracak. Böylece şirketin sermayesi 571 milyon liradoan 646 milyon liraya yükseltilecek. İZULAŞ yönetim kuruluna üye olarak Tunceli Hozat'ın müzik öğretmeni olan eski Belediye Başkanı Celaleddin Polat'ı getiren Soyer, şirketin 720 milyon 500 bin liralık sermayesinden 2021 yılı zararları toplamından 100 milyon lira düşürecek. Bununla birlikte eş zamanlı olarak 200 milyon liralık sermaye artırımı yapılacak. Şirketin sermayesi de böylece 820 milyon 500 bin liraya yükselmiş olacak. Tunç Soyer, Ege Şehir Yapı Planlama şirketinin sermayesini de 118 milyon 618 bin liradan 50 milyon lira artışla 168 milyon 618 bin liraya çıkarılmasını istiyor. Eren Erdem ve Celaleddin Polat, şu anki görev yerlerinden önce bu şirketten yönetici olarak maaş alıyordu.

ERHAN GÜLENÇ