Tokat’ta Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görevli Dr. Ayşenur Hoş, muayene ettiği şehit annesi için hastane çalışanlarına, “Şehit annesidir bir ‘öf’ bile demeyiniz” notu bıraktı...

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde vatani görevini yaparken 2008 yılında mayın patlaması sonucu şehit düşen 21 yaşındaki Ömer Çınar’ın Turhal’da yaşayan şeker hastası annesi Döne Okur, son günlerde artan şehitler sonrası rahatsızlanarak Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne başvurdu. Hastanenin dahiliye servisinde tedaviye alınan şehit annesi Okur’u doktorlar genel sağlık kontrolundan geçirdi.

Kontrole kendi hastası olmamasına rağmen katılan İç Hastalıkları Anabilim Dalı araştırma görevlisi 30 yaşındaki Dr. Ayşenur Hoş, şehit annesi Okur’un moralinin bozuk olduğunu gözlemledi.

Döne Okur’un, “Ben şehit annesiyim” demesi üzerine duygulanan Dr. Ayşenur Hoş, tedavisiyle ilgilendikten sonra hastaneden ayrılırken, hastane çalışanlarından şehit annesine karşı dikkatli olmalarını istedi.

Dr. Ayşenur Hoş, hasta dosyasının üzerine de “Şehit annesidir bir ‘öf’ bile demeyiniz” yazdı. Bu yazı bir internet sitesinde yer aldıktan sonra tüm sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılarak büyük yankı buldu.

‘Moral bozukluğu vardı’

Bu gelişme üzerine görüşü sorulan 5 yıllık Dr. Ayşenur Hoş, şehit annesi Döne Okur’un hastaneye şeker hastası rahatsızlığı nedeniyle başvurduğunu belirterek, şunlar söyledi:

“Biz genel vizit sırasındaydık. Normalde benim takip ettiğim hastam değildi ama ciddi anlamda moral bozukluğu vardı teyzenin. Dolayısıyla o yüzden şeker değerleri bozulmuştu. Ben enfeksiyon da olmadığı için ‘acaba bir sıkıntısı mı var’ dedim, o da beni duydu. Kalabalıktık o sırada, ‘Ben şehit annesiyim’ dedi. Orada olay bitti benim için. ‘Seninle konuşacağım’ dedim. Kalabalık gittikten sonra yanına gittim, onunla konuştum. Telefonunu kaydettim, adresini aldım. Yakınları nerede, kimseden yardım alıyor mu bunları öğrendim.”

Bu arada şehit Ömer Çınar’ın annesi Döne Okur, tedavisinin tamamlanmasının ardından önceki akşam taburcu edildi.