Birçok ülkede renkli devrimlerin finansörü olarak bilinen George Soros, Rusya'nın NATO kuşatmasını kıran asker'i harekâtına ilişkin açıklama yaptı.

"Hem transatlantik ittifakın (ABD, Kanada, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık) hem de diğer ulusların Ukrayna'yı varoluşsal tehdit zamanında desteklemek için ellerinden gelen her şeyi yapmasının" önemli olduğunu belirten Soros, "Putin'in eylemleri, bir zamanlar Sovyetler Birliği'nde ve ötesinde olan tüm Devletlerin egemenliğine doğrudan bir saldırıdır. Rusya, Birleşmiş Milletler sözleşmesini açıkça ihlal ediyor ve sorumlu tutulmalıdır." dedi.

Rusya'nın askeri operasyonunun başarılı olması halinde âdeta Avrupa'daki Atlantik hegemonyasının tehlikeye gireceğini imâ eden Soros, yaptığı paylaşımda "Putin'in arayışında başarılı olmasına izin vermek, tüm dünyaya ulusların basitçe kaba kuvvetle yaratılabileceği veya ortadan kaldırılabileceği mesajını gönderecektir. Bizi temsil ettikleri için Ukrayna'nın yanında durmalıyız." ifadelerine yer verdi.

Washington yönetiminin yaptırım tehditlerine rağmen Rusya, etrafını saran NATO kuşatmasına karşı geçtiğimiz günlerde bir askeri operasyon başlatmıştı.