Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün yaptığı konuşmada, Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) ve Lugansk Halk Cumhuriyeti (LHC) yetkililerinin, Kiev'in askeri saldırganlığını püskürtmek için yardım talebinde bulunduğunu, bunun üzerine de Rusya'nın askeri operasyon başlattığını söyledi. Verilen emirde, “Koşullar kararlı ve acil önlem almamızı gerektiriyor.” denildi. Moskova'nın amacı, NATO yayılmasına engel olmak ve Ukrayna’yı NeoNazizm'den arındırmak.

BM SÖZLEŞMESİNİN 51. MADDESİ ÇERÇEVESİNDE

Putin, Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi'nin 51. Maddesi, 7. Federasyon Konseyi'nin yaptırımı ve Federal Meclis tarafından onaylanan dostluk anlaşmaları çerçevesinde özel bir askeri operasyon düzenlemeye karar verdiğini açıkladı. Putin aynı zamanda kritik bölgelere müdahaleleri işaret ederek Ukrayna’yı işgal etme planlarının olmadığını söyledi. Rus lider, “Rus vatandaşları da dahil olmak üzere barışçıl sivillere karşı sayısız kanlı suç işleyenlerin adalet önüne çıkarılması için baskı yapacağız.” ifadesini kullandı.

‘AİLELERİNİZE DÖNMEKTE ÖZGÜR OLACAKSINIZ’

Putin konuşmasında, Ukrayna halkına da hitap ederek operasyonun aynı zamanda Ukrayna halkının kendi kaderini tayin hakkı için olduğunu söyledi. Putin, Ukrayna askerlerine “yoldaş subaylar” diye seslenerek şu çağrıda bulundu:

“Babalarınız, büyükbabalarınız ve büyük büyükbabalarınız Nazi işgalcilerine karşı savaşmayarak ve ortak Anavatanımızı savunmayarak bugünkü NeoNazilerin Ukrayna'da iktidarı ele geçirmesine yol açtılar. Siz Ukrayna askerleri, Ukrayna’yı yağmalayan ve Ukrayna halkını küçük düşüren halk düşmanı cuntaya değil, Ukrayna halkına bağlılık yemini ettiniz. Sizi onların emirlerini yerine getirmeyi reddetmeye çağırıyorum.”

Ukrayna Ordusu mensuplarını hemen silahlarını bırakıp evlerine gitmeye davet eden Putin, “Ukrayna Ordusu'nun bu talebi karşılayacak olan askerleri, muharebe harekât bölgesini terk edip ailelerinin yanına dönmekte özgür olacaklar.” dedi.

YUGOSLAVYA, LİBYA, IRAK, SURİYE…

NATO ve ABD’nin tarihteki işgallerine dikkat çeken Putin, Yugoslavya, Libya, Irak ve Suriye’den örnekler vererek şunları kaydetti:

“Önce Belgrad'a BM Güvenlik Konseyi'nin yaptırımı olmaksızın savaş uçakları ve füzelerle kanlı bir askeri operasyon yapıldı. Barışçıl şehirlerin bombalanması birkaç hafta sürdü. Bu gerçekleri hatırlatmak zorundayım, çünkü bazı Batılı meslektaşlarımız onları unutmayı tercih ediyor ve olaydan bahsettiğimizde uluslararası hukuk hakkında konuşmaktan kaçınmayı tercih ediyorlar. Ardından sıra Irak, Libya ve Suriye'ye geldi. Libya'ya karşı askeri gücün yasadışı kullanımı ve Libya hakkındaki tüm BM Güvenlik Konseyi kararlarının çarpıtılması devleti mahvetti, büyük bir uluslararası terörizm yarattı ve yıllarca ülkeyi insani bir felakete, iç savaşın girdabına itti. Sadece Libya'da değil tüm bölgede yüz binlerce hatta milyonlarca insan için yaratılan trajedi, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan Avrupa'ya büyük bir göçe yol açtı. Suriye için de benzer bir kader hazırlandı. Batı koalisyonunun Suriye hükümetinin onayı veya BM Güvenlik Konseyi'nin yaptırımı olmaksızın o ülkede gerçekleştirdiği muharebe operasyonları ancak saldırganlık ve müdahale olarak tanımlanabilir.”

UKRAYNA HALKINA İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

NATO'nun doğuya gayri meşru genişlemesini hatırlatan Putin, Rusya'nın Kiev'in nükleer silah edinmesine izin veremeyeceğinin altını çizdi. Kan dökülmesinin tüm sorumluluğunun tamamen Ukrayna hükümetine ait olacağını hatırlatan Putin, Rusya'nın eylemlerinin tehditlere karşı kendini savunmak için yapıldığını açıkladı. Putin Ukrayna halkına da işbirliği çağrısında bulunarak "Bunu yapmak ne kadar zor olsa da bu trajik sayfayı bir an önce kapatmak ve birlikte ilerlemek için durumu anlamanızı rica ediyor ve işbirliği çağrısında bulunuyorum." ifadelerini kullandı.

‘NATO ABD’NİN DIŞ POLİTİKA ARACI OLDU’

Rus lider, NATO’nun Rusya sınırlarına doğru genişlemesi karşısında silah kullanma kararlılığını hatırlatarak “Boş durup izleyemezdik.” ifadesini kullanan Putin, NATO’nun ABD dış politikasının bir aracı olarak hizmet ettiğini belirtti. Rusya için bunun bir ölüm kalım meselesi olduğunu söyleyen Putin, “Bu bir abartı değil, bu bir gerçek. Sadece çıkarlarımıza değil, devletimizin varlığına ve egemenliğine yönelik çok gerçek bir tehditle karşı karşıyayız.” ifadelerini kullandı. “Tarihi topraklarımız olan Rusya'ya sınırdaş bölgelerde, Rusya düşmanlığı şekilleniyor.” şeklinde konuşan Putin, NATO’nun amacının Rusya’yı kuşatarak kontrol altına almak olduğunu belirtti.

‘KIRIM’A DA SAVAŞ GETİRMEYE ÇALIŞACAKLAR’

Putin, DHC ve LHC’nin bağımsızlığını tanıma kararlarının arkasındaki ana sebebin, buradaki insanların özlemleri ve acıları olduğunu belirtti. Rus lider, Ukrayna’daki NeoNazilerin, Kırım ve Sivastopol halklarını Rusya ile yeniden birleşme seçimini yaptıkları için cezalandırmak istediklerini belirtti. Hitler dönemini hatırlatan Putin, “Hiç şüphesiz, tıpkı Donbass'ta yaptıkları gibi, Kırım'a da savaş getirmeye çalışacaklar, tıpkı Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasında Ukraynalı milliyetçilerin cezalandırıcı birliklerinin üyeleri ve Hitler'in suç ortaklarının yaptığı gibi masum insanları öldürmeye çalışacaklar.” ifadelerini kullandı.

İKİ ÜLKE ARASINDA KÖPRÜLER ATILDI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in akseri operasyon kararının ardından Ukrayna Parlamentosu Rada önce sıkıyönetim, sonra genel seferberlik kararı aldığını ilan etti.

Rus Dışişleri Bakanlığı, Kiev’deki Rus diplomatların tahliye edildiğini duyurdu. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’daki maslahatgüzarının istişareler için Kiev'e geri çağırıldığını ve Moskova'daki Ukrayna Büyükelçiliğinin tahliyesine başlandığını bildirdi.

Zelenskiy, Rusya’yla diplomatik ilişkilerin kesildiğini duyurdu.

HALKI SEFERBERLİĞE ÇAĞIRDILAR

Ukrayna Savunma Bakanlığı, ülkenin tamamen savunma haline geçtiğini açıkladı. Tüm halkın silahlı mücadeleye katılabileceğini ilan eden Bakanlık, Savunma Güçlerine dahil olmak isteyenlerin en yakın müfrezeye başvurarak pasaportlarıyla silah alabileceğini duyurdu.

Öte yandan Luganks Halk Cumhuriyeti, vatandaşların Rusya’ya tahliye planını durdurdu ve halkı Ukrayna saldırganlığına karşı koymak için milis güçlerine davet etti.

RUS SAVUNMA BAKANLIĞI: OPERASYON DONBASS’IN GÜVENLİĞİ İÇİN

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenko, Rusya’nın başlattığı operasyonla ilgili bilgi verdi. “Yüksek hassasiyetli silahlar, Ukrayna Ordusu'nun askeri altyapısını, hava savunma tesislerini, askeri hava limanlarını ve havacılığını etkisiz hale getiriyor. Askeri operasyon, sivil nüfusu tehdit etmemektedir.” dedi.

Sözcü, Ukrayna sınır birliklerinin Donbass bölgesine giren Rus askerlerine “hiçbir direniş göstermediğini” kaydetti. Rusya Federal İstihbaratı da sınır birliklerinin tamamının saat 13.00’te yerlerini terk ettiğini, bazı askerlerin Rusya topraklarına sığındığını açıkladı.

PSİKOLOJİK SAVAŞ

Sözcü Konaşenkov ayrıca, Batı tarafından yürütülen psikolojik savaşa dikkat çekti: “Ukrayna şehirlerinde ‘kitlesel kayıplar’ olduğu iddia edilen sahnelenmiş video çekimleri yapıldı. Hazırlanan videolar, sosyal ağlar aracılığıyla dağıtılıyor. Amaçları, Rusya'yı orantısız saldırılarla suçlamak. Özellikle vurgulamak istiyorum: Sivil halk tehlikede değil.”

‘UKRAYNA ABD PİYONU OLMAZSA ANLAŞABİLİRİZ’

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova'da gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Peskov, Ukrayna yönetimiyle ilgili temas kurmaya hazır olup olmadıklarına yönelik soruya, “Putin, kırmızı çizgimiz olan sorunların çözülmesi için Ukrayna'dan ne bekleyeceğimiz konusundaki vizyonunu formüle etti. Bu şartlar, tarafsızlık durumu ve silahların konuşlandırılmasının reddedilmesiyle ilgili.” yanıtını verdi. Peskov, Rusya’nın Donbass’taki operasyonunun ne kadar süreceğine Rusya Devlet Başkanı Putin’in karar vereceğini belirtti. Sözcü, söz konusu kararda, ‘nasıl bir ilerleme kaydedildiğinin ve operasyonun amacının gerçekleşip gerçekleşmediğinin belirleyici olacağını’ söyledi. Peskov ayrıca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bugün büyük şirketlerin yöneticileri ile bir araya geleceğini duyurdu.

BEYAZ BAYRAK ÇEKENLER OLDU

Ria Novosti’nin aktardığı habere göre Lugansk Halk Cumhuriyeti (LHC) milislerinin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada Ukrayna ordusunun 57. motorlu piyade tugayına bağlı askerlerin gönüllü olarak silahlarını bırakıp kendi taraflarına geçtiğini söyledi. Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) milis güçlerinin sözcüsü Eduard Basurin ise Donbass’ta şimdiye dek 15 Ukrayna askerinin silah bırakıp teslim olduğunu söyledi. Basurin, sahada durumun her an değişiyor olması nedeniyle bu sayının artmış olabileceğini de sözlerine ekledi. Ayrıca, Donbass’taki kara operasyonunun sadece DHC milis güçleri tarafından yürütüldüğünü kaydeden Basurin, “Kesin olarak söyleyebilirim ki burada Rusya askeri yok” dedi.

‘UKRAYNA’DA ASKERİMİZ YOK AMA GEREKİRSE OLABİLİR’

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Ukrayna topraklarına girdiklerine dair soru işaretlerine açıklık getirdi. Lukaşenko, “Ukrayna'da Belarus birliği yok. Ama Belarus ve Rusya’nın ihtiyaç duyması halinde askerlerimizi yollayabiliriz.” ifadelerini kullandı. Lukaşenko ayrıca Batı’nın planlarını uygulamak için en az 1,5 aya ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Ukraine on Fire belgeseli Ulusal Kanal'da: CIA destekli turuncu darbe nasıl gerçekleşti