Gaziantep'te enkaz altında kaldıktan sonra omurgası kırılan 13 yaşındaki Enes Aktaş, tedavi için Kocaeli'ne götürüldü. Ameliyatı reddeden Enes'e hastane çalışanları hediye sözü vererek ikna etti. 

Cep telefonu olmayan 13 yaşındaki gence para toplandı, ameliyatın ardından kendisine telefon ve tablet verildi. Anne ve babasını depremde kaybeden Enes, abisiyle birlikte bir otele yerleştirildi.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan asrın faciasının ardından Gaziantep Nurdağı'ndaki evleri yıkılan Enes ve Mehmet Aktaş kardeşler Kocaeli'ye götürüldü. Depremin ardından 89 saat enkaz altında kalan 13 yaşındaki Enes Aktaş ve 15 yaşındaki Mehmet kardeş depremde anne ve babasını kaybetti. 

Kocaeli'ne geldiklerinde Enes Aktaş'ın omurgasında birden fazla kırık olduğu öğrenildi. Enes, hastanede uzman ekiplerce tedavi altına alındı.

Eski sağlığına kavuşmak için ameliyat olmak istemeyen Enes için ameliyatın önemini vurgulayan görevliler, Enes'i hediyeler vererek ikna etmenin bir yolunu buldu. Cep telefonu isteyen Enes, personel ve hastane yönetiminin bağışlarıyla cep telefonu ve tablete kavuştu. 

Ameliyattan sonra Enes'in sağlığının düzelmesine herkes sevindi. Taburcu olmaya hazırlanan Enes, yakınları ile Kocaeli'ye gelip kalacak yer bulana kadar barınma ihtiyacını hastane yönetimi karşıladı. Aile, hastane yönetiminin misafiri olarak bir otele yerleştirilir.

"Kaçmaya Çalışırken Bina Üzerimize Çöktü"

Yaşadığı zor günleri anlatan Enes Aktaş, “Gaziantep Nurdağı'ndan geldim. Sabah deprem anında kaçmaya çalışırken bina çöktü. Yanımızdaki telefondan birini aradık, yardım istedik. 

Bizi kurtardın. 89 saat enkaz altında kaldım. Ameliyat olmadan önce telefon istedim. "Zor bir süreçten geçtim, ağrılarım vardı. Ameliyat oldum. Telefonum yoktu. Sağ olsunlar hemşireler aradılar" dedi.

"8 Saat Boyunca Kurtarılmayı Bekledik"

Enes ile Kocaeli'ye gelen 15 yaşındaki ağabeyi Mehmet Aktaş, “Enkazdan çıktık, 8 saat oradaydık. Zaten kardeşimle aynı odadaydık. 

Akrabamızın abisinin arabası ile buraya geldik, vefat etti. Buraya geldiğimizde kardeşim ameliyat ediliyordu. Ellerimde ufak kesikler vardı, onlar da “Sırtımda da açılan bir yara vardı” dedi.