Ayaklarınız üzerinde sürekli çalışmak nasırlara veya varislere yol açabilir. Ayak ve bacak ağrılarınıza dikkat etmeniz önemlidir.

Uzun süre ayakta çalışıyorsanız ve bu konuda yapabileceğiniz bir şey yoksa, ayakta durmanın verdiği zararı azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Uzun süre ayakta duranlar için en çok aralarda oturup dinlenmeleri tavsiye edilir. Yeterince dinlenip durmazsanız, vücudunuzdaki stres sürekli olarak ayaklarınıza ve bacaklarınıza baskı yapacaktır.

Bu durum ayak tabanlarında karıncalanma, şişlik ve ayaklarda su toplamalarına neden olur. Ayaklarınızda sürekli ağrı ve karıncalanma varsa, ayaklarınız endişe kaynağı olabilir. Vücudunuzu dinlemeli ve vücudunuzu buna göre ayarlamalısınız. Uzun süre ayakta durmanız gerekiyorsa ayakkabılarınızı çok iyi seçmelisiniz.

 Ayaklarınızın sağlığına dış görünüşlerinden daha çok önem vermeli ve ayağınıza tam oturan bir ayakkabı seçmelisiniz. Sıkmayan ve öne doğru bakmayan ortopedik ayakkabılar, sürekli ayakları üzerinde çalışan herkes için ideal bir seçimdir.

Eklemler, kaslar, tendonlar ve sinirlerle ilgili sorunlar çoğunlukla sürekli ayakta kalındığında ortaya çıkan şikayetlerdir. Sorunlar genellikle kronik olarak gelişir ve aniden veya akut bir olayın sonucu olarak ortaya çıkmaz. Kasiskelet bozuklukları genellikle kötü çalışma koşullarından veya uzun süre ayakta durmaktan kaynaklanır.

 Ağır kaldırma, ağır itme veya uzun süre çekme kasiskelet sistemi üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu kişilerin başlıca şikayetleri ağrı ve rahatsızlıktır. Ayakta durmak baldır fonksiyonunun azalmasına da yol açabilir. Sürekli ayakta duran çalışanların kan dolaşımını hızlandırmak için hareketsiz durmamaları ve hareket etmeleri tavsiye edilir.

Gün içinde bacaklar fazla hareket ettirilmezse kalpten ayağa gelen kan venöz kalır ve kan akışı garanti edilmez. Hareketsiz durmak hareket etmekten daha zararlı kabul edildiğinden, en azından mümkün olduğunca hareket etmek önemlidir. Ayakta duran biriyseniz çalışma ortamınızı ve çalışma yüzeyinizi bu sorunları en aza indirecek şekilde ayarlamalısınız.

 Ancak çalışma yüzeyinin yüksek veya alçak olması kişiye göre ayarlanması gereken sırt ve bel sorunlarına da neden olabilir. Statik ayakta durmak ayrıca bacakların alt kısımlarında, ayaklarda ve sırtta yorgunluk hissine neden olur. Bu nedenle yoğun ve yorucu olmayan bir günde bile kendinizi yorgun ve bitkin hissedersiniz.

1012 saat ayakta durmak zorunda olan bir çalışansanız nasırlarla karşılaşmamak mümkün değil. Genel olarak ayaklarda nasırlar çalışanların ayakkabı seçimine dikkat etmemesi ve hareketsiz durması nedeniyle gelişir. Bu nasır, ayakkabının içine sıkışırsa ayak tabanında veya parmak aralarında oluşabilir.

 Nasırlar genellikle ayağın destekleyici kısmında görülür. Aynı noktaya sürekli baskı uygulandığında cildin kendini koruması zorlaşır. Sürekli ayakta duranların dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise topuk çatlatan nemlendiricilerin kullanılmasıdır.