2019 yılının son aylarında ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün etkileri devam ediyor. Salgının getirdiği kısıtlamalar ve sosyal izolasyon, özellikle gençler ve çocuklar üzerinde çok daha büyük bir etki yarattı.

Yeni bir araştırmaya göre, genç kızlar arasında yeme bozuklukları ve kendine zarar verme son üç yılda arttı.

Bulimia ve anoreksiya gibi rahatsızlıklara sahip 1316 yaş arası çocukların sayısı, Mart 2020'ye göre yüzde 42 daha yüksek. Ancak aynı dönemde kendine zarar verenlerin sayısı üçte bir oranında arttı (yüzde 32).

Uzmanlar, bu artıştan sosyal izolasyonun, rutinleri değiştirme korkusunun, eğitimin aksamasının ve sosyal medya üzerindeki sağlıksız etkinin sorumlu olabileceğine inanıyor.

Gerçek sayıların daha yüksek olduğu tahmin ediliyor
Manchester Üniversitesi, Keele Üniversitesi ve Exeter Üniversitesi'nden araştırmacılar ile akıl sağlığı araştırma kuruluşu The McPin Foundation'dan araştırmacılar, pandemiden bu yana yeme bozukluklarının özellikle 1316 yaş arası genç kızlarda gözlemlendiğini tespit etti. Araştırma sonuçlarına göre erkeklerde benzer bir artış gözlenmedi.

Ayrıca araştırmaya göre yeme bozukluklarının varlıklı ailelerin genç kızlarında daha fazla olduğu gözlemlendi.

doktor Manchester Üniversitesi'nden Pearl Mok da gerçek sayıların muhtemelen daha yüksek olduğuna ve birçok olayın rapor edilmediğine dikkat çekiyor.

Yeme bozuklukları yardım kuruluşu Beat'ten Tom Quinn şunları söyledi: “Maalesef bu rakamlar şaşırtıcı değil; Pandeminin zirvesinde, yardım hattı hizmetlerimize olan talepte yüzde 300'lük bir artış gördük ve talep yüksek olmaya devam ediyor. Ayrıca NHS'nin her zamankinden daha fazla sayıda çocuğu ve genci tedavi ettiğini ve sağlık çalışanlarının büyük bir baskı altında olduğunu da biliyoruz."