Dünya Sağlık Örgütü'ne bağlı yeni tip koronavirüsü araştırma grubu, 24 Şubat'ta Pekin'de bir basın toplantısı düzenledi. Çinli ve yabancı uzmanlardan oluşan 25 kişilik ortak araştırma grubu; Pekin, Guangdong, Sicuan ve Hubei gibi bölgelerde yaptıkları 9 günlük araştırmanın sonuçlarını paylaştı.

Araştırma grubunun lideri ve Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü'nün başdanışmanı olan Bruce Aylward, yeni tip koronavirüsle mücadelede, dünyadaki en geniş ve pozitif uygulamaların Çin'de yapıldığını bildirdi.

Çin'in yürüttüğü politikalarla salgındaki yayılma hızını yavaşlatmayı başardığını söyleyen Aylward, rakamların giderek iyiye doğru düzeldiğini kaydetti.

Aylward, Çin’in bugünkü tüm kaynaklarını koordine etme yeteneğini, yıllar önce hayal bile edemeyeceklerini söyledi. Tedavi amacıyla tüm ülkedeki hastanelerde hızla oluşturulan yatak kapasitesini örnek gösteren başdanışman, bu refleksin Çin'i diğer ülkelerin önüne geçirdiği ekledi.

'ÇİN CESUR DAVRANDI'

Aylward şöyle devam etti: “Çok kritik ve tehlikeli bir dönemdeyiz. Yeni tip koronavirüsün tüm dünyaya yayılma riski var. Ortak arıştırma grubumuz, gece gündüz çalışarak tüm dünyaya şunu anlatmak istiyor: Çin'de elde edilen başarıları anlatmamız, Çin'i övmek için değil, gerçekleri ortaya koymak içindir.

Bilinmeyen bir virüsle karşılaşıldığında, insanlar bazen umutsuzluğa kapılabilir, kader denilebilir... Ama Çin cesur bir yaklaşım izledi. Buradan dünyaya ilan ediyoruz: Önlemlerinizi Çinliler gibi alın, onların uygulamalarından örnek alın, böylece hayat kurtarabilirsiniz.”

R