Yayıncılık Hizmetleri
28 Ekim 2019 ( 873 izlenme )
Reklamlar

Dünyanın en büyük yolcu uçağının ilk Türk kadın pilotu

BİZE DESTEK OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ

A380’i uçuran ilk Türk kadın pilot oldu

Gökyüzü hayallerini gerçekleştirmeyi başaran 35 yaşındaki Safiye Ademoğlu Türkyılmaz, dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A-380’i uçuran ilk Türk kadın pilot oldu.

Bulgaristan’daki bir Türk köyünde dünyaya gelen Safiye Ademoğlu Türkyılmaz (35), 12 yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etti.

ODTÜ Ekonomi Bölümü’nü bitirdi. Son sınıfta “gökyüzü sevdasını” gerçekleştirme kararı aldı. 2011’de THY’nin eğitim için ABD Florida’ya gönderdiği 39 pilot adayı arasındaki tek kadın oldu.

16 aylık eğitim sonrası pilotluk lisansını aldı. Sadece kadın pilotların katıldığı “Hava Rallisi”ne katılan ilk Türk kadın pilot oldu. THY’nin Airbus filosunda ikinci pilot olarak göreve başladı.

Kariyerine Dubai’de devam eden Ademoğlu dünyanın en büyük yolcu uçağı olan çift katlı Airbus A-380’de ikinci pilot olarak görev yapan ve bu uçağı uçuran ilk Türk kadını oldu.

"İnadına Cumhuriyet" diyen milyonlarca Türk var!

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İşte Batı'nın gerçek yüzü: İnsanat bahçeleri Türk bilim insanlarından kanseri teşhis eden teknoloji Suay Karaman: GAZİPAŞA’YI KORUMAK Bursa'da küçük kızın giydiği tişört hayatını değiştirdi