Neşe Alten, terör örgütü PKK'nın şehit ettiği yüzlerce öğretmenden biri. Alten, Diyarbakır'ın Bismil ilçesi Çavuşlu Köyü'nde 1993 yılında henüz 25 günlük öğretmenken babasıyla birlikte şehit edildi. 22 yaşında toprağa düşen Alten, yeni atandığı okula, kendi cebinden parasını verip tadilat yaptırmıştı.


Neşe Alten, 1993 yılında eğitim fakültesinden mezun olup ve aynı yıl Diyarbakır'ın Bismil ilçesine atandı. Neşe Öğretmen; 22 yaşındaydı ve çıtı pıtı bir kızdı. Ataması, Bismil ilçesine çıkınca, ailesi gitmemesi için baskı yaptı, ama o: " Bayrağımın dalgalandığı her yere giderim." diye kararlılığını ailesine bildirmişti. Babası "seni yalnız başına göndermem" dedi ve kızıyla birlikte gitti. Bismil ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü tayinini Çavuşlu Köyü İlkokulu olarak belirledi.

Köyde okul diye gösterilen yer ahırdan ibaretti. Camlar, sıralar kırılmış duvarlar boyasız. Köy muhtarı "Yardım edemeyiz" dedi. Neşe Öğretmen "Ücretini ben vereyim, usta bul" deyince Muhtar bir usta getirdi. 3 Ay alacağı maaş şimdiden gitmişti. Ama olsun, okul ahırlıktan çıkmıştı. Okul tadilatı bitince dersler başlamış, Neşe öğretmenin de keyfi yerine gelmişti.

1993 yılı 26 Ekim gecesi. Neşe öğretmen yorgun argın evine gelmiş babasıyla yemek yiyecekti. Evdeki o geceki rızık bir kaç tane sivri biberdi. Yanında yoğurt ve ekmek. Derken kapı sert bir şekilde yıkılırcasına çalındı. Dışarıdan, "Açın, köydeniz. Neşe Öğretmene bir şey soracağız der." seçi yankılandı. Kapı açtılar ve karşılarında silahlı iki bozguncu gördüler.

İçlerinden Türkçeyi iyi konuşan birisi babasına sertçe bir tokat attı, "Biz (Apo iti) kamuoyuna açıklama yapmadık mı? Baskıcı T.C.'nin hiç bir öğretmenini, kürdistana, önderliğin emriyle sokmayacağız, demedik mi ulan?" Arkadaki üçüncü bozguncu silahını babasının şakağına dayayıp tetiği çekti.

Neşe öğretmeni de saçlarından tutup köy dışına doğru sürüklediler. Ağza alınmayacak sözler söyleyerek önce sol göğsüne 5 mermi, sonrada sağ göğsüne 5 mermi sıktılar. Neşe öğretmen oracıkta şehit oldu. Henüz mesleğinde 25 günlüktü. 

(Sınıf öğretmeni olan Neşe ALTEN, Diyarbakır ili, Bismil ilçesi, Çavuşlu Köyü İlkokulundaki görevine 30.09.1993 tarihinde başlamış, yirmi beş günlük öğretmen iken, 26.10.1993 tarihinde babası Hasan ALTEN ile birlikte şehit edilmiştir.)

Bunları unuttuk mu? 
Unutmadık, 
Unutturmayacağız!