Ak Parti Numan Kurtulmuş: Temmuz ayında emekli maaşı yüzde 40 artacak şekilde bir program üzerinde çalışıyoruz

"ASGARİ ÜCRET DE ETKİLENECEK"
Vatandaşlarımızın destek vererek vermesi gereken vergilerden vazgeçerek gelirlerini artırmaya çalışıyoruz. Temmuz ayında Emeklilerimiz dahil. Bence yüzde 40 olacak şekilde artırım öngörüyoruz. 

Asgari ücrete de değiniliyor. 
Orta vadede enflasyonu düşürmek için adımlar var. Şu anda vatandaşlarımızın ciddi bir satın alma gücü sorunu ile karşı karşıya olduğunu görüyoruz. 
Bunun için satın alma gücü desteklenmelidir. Orta vadede daha fazla tarım arazisi yetiştireceğiz. Tarım Bakanımız bu açıklamayı yaptı. Tarım ürünleri için düşen fiyatlar ve faizler sayesinde düşük ve orta gelirli vatandaşlarımızın daha konforlu konut alabilmelerini sağlamak için sadece kredi vermek değil, aynı zamanda uygun arazi üretim anlaşmaları yapmak da gereklidir. 

Bu konuda çok dikkatli çalışmalar yapılıyor. Yakın gelecekte ailelerin satın alma gücünü artırmak için harekete geçmeliyiz" dedi.

"BU YAZ RAHATLAYACAĞIZ"
"Dünya ekonomisi ve bireysel ekonomiler her zaman iç içe geçmiş durumda. Geçtiğimiz süreç iki dinamiği birbirine çok daha yakınlaştırdı. Ukrayna ile Rusya arasındaki tahıl dünya pazarlarına ulaşmazsa, hiçbir ekonomi böyle bir ortamda kendini kolayca koruyamaz. Ekonomik olarak öngörülebilir olmakla beraer mevcut koşullarda çok dinamik bir süreçten geçiyoruz. 

Örneğin, Türkiye'nin ilk 5 aydaki performansı bütçemiz 124 milyar lira daha fazla verdi. Biz bütçe disiplinini koruyan bir ülkeyiz. Türkiye, enerji dışında fazlaca diğer ürünleri üreten bir ülkedir. Ama maalesef enerjiye bağlıyız. 

2018 yılında başlattığı kendi yerli kömür çıkışının çok değerli olduğunu düşünüyoruz. İhracatımız 240 milyar dolara ulaştı. Çalışma şartlarımız, pandemiden önceki zamana geri döndü. 

Türkiye, İş üreten ve bunu yurt dışına satan bir ihracat ülkesidir. Asıl sorun yaşam maliyeti. Bu anlamda dengeyi bozmadan harekete geçiyoruz. 

Bu yaz ayları ile bir rahatlama hissedeceğiz ve bir sonraki dönemde temel etkiyle daha kalıcı bir rahatlama hissedeceğiz. Turizmle ilgili olarak uzun zamandır yakalamadığımız rakamlara sahibiz. 

Numan Kurtulmuş şöyle devam etti:
"İstanbul ve Antalya'daki otellerin büyük doluluk yaşadığını görüyoruz. Yaz aylarında tarım ürünleri fiyatı düşmeye başladı, başlayacaktır. Türkiye'de herhangi bir ürün yok satmadı. Pahalı oldu evet oynaklık da oldu ancak sonuç olarak tedarik zincirlerimizde aksaklık olmadı."