Ukrayna’ya yönelik harekatın beşinci gününde basında Ukrayna’nın zafer kazandığı propagandası hakim. Ancak sahadaki gerçekler bu iddiayı doğrulamıyor. Rus Savunma Bakanlığı, “Operasyon planımıza uygun ilerliyor.” derken Ukrayna, halkı canlı kalkan yapmak dahil her türlü yönteme başvuruyor


Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimî Temsilcisi Vassily Nebenzia, ABD’nin “Rusya’nın, Ukrayna’da sivilleri hedef almaması” uyarısına cevap verdi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında konuşan Nebenzia, sivilleri hedef alanın Rusya değil, Ukrayna hükûmeti olduğunu belirtti. Nebenzia, Ukrayna konusunda hiçbir yapıcı çözüm üretmediğini söyleyerek, BMGK’yı eleştirdi.

‘YERLEŞİM YERLERİNE FÜZE KONUŞLANDIRIYORLAR’

ABD’nin BM Daimî Temsilcisi Linda Greenfield, Ukrayna gündemiyle olağanüstü toplanan BMGK’da, Rus askerlerini “savaş suçu işlemeleri halinde hesap vereceklerini” söyleyerek uyardı. ABD’li Greenfield’ın sözlerine yanıt veren Rus elçi Nebenzia, Rusya’nın, sivilleri ve yerleşim yerlerini hedef almasını sağlamak için Ukrayna hükûmetinin, sivil yerleşim bölgelerine füze sistemleri konuşlandırdığını söyledi.

Ukrayna tarafının sivilleri canlı kalkan olarak kullandığını belirten Nebenzia, Rusya’nın sivilleri ve sivil altyapıyı hedef almadığını vurguladı. Nebenzia, sivil yerleşim yerlerine hava savunma sistemlerinin konuşlandırılmasının yasaklanması gerektiğini ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Putin de, Banderacıların ve neoNazi grupların, ağır silahları kasten Ukrayna’daki merkezi yerleşim bölgelerine yerleştirdiğini söyledi.

SİLAHLI ÇETELER YAĞMA BAŞLATTI

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna hükûmetinin sivillere kontrolsüzce silah dağıtması sonrası Ukrayna’nın başkenti Kiev’de silahlı çetelerin yayıldığını belirtti. Konaşenkov, silahlanan aşırı milliyetçilerin, şehirlerde yağma ve soygun eylemleri başlattığını kaydetti. Ukrayna’daki sivillerin, KievVasilkov yolunu kullanarak Kiev’den güvenli ve özgür bir şekilde ayrılabileceğini söyleyen Konaşenko, Rus Silahlı Kuvvetleri’nin yalnızca askeri hedeflerini vurduğunu ve sivillerin tehlikede olmadığını belirtti. Konaşenko ayrıca, Rus askerlerinin, Ukrayna’nın Enerhodar şehrinde bulunan Zaporizhzhia nükleer santralinin kontrolünü ele aldığını ve santraldeki personelin güvenli biçimde faaliyete devam ettiğini açıkladı.

‘KRİZ 8 YIL ÖNCE BAŞLADI’

Nebenzia, Ukrayna ve Rusya arasındaki söz konusu krizin askeri operasyonla değil, Ukrayna’daki aşırı milliyetçilerin, 8 yıl önce Donbass’ta işlediği suçlarla başladığına dikkat çekti. Batı’nın, bu gerçeklerden bahsetmediğini söyleyen Nebenzia, BMGK’yı Ukrayna sorunuyla ilgili hiçbir yapıcı çözüm üretmediğini söyleyerek eleştirdi.

UKRAYNALI MİLLETVEKİLİNDEN İTİRAF

Ukraynalı Yaşam İçin Muhalefet Platformu Grubu Milletvekili İlya Kiva, yayınladığı video mesajında, Ukraynalı yetkililerin sivilleri canlı kalkan olarak kullandığını ve faşist taktiklere başvurduğunu ifade etti. Kiva, birkaç gün önce Ukrayna meclisi Rada’da yaptığı konuşmada, ülkesindeki savaşı “anlamsız ve kaybedilmiş”

 bir savaş olarak nitelendirmiş ve Zelensky hükûmetinin, bu gerçeği kabul ederek derhal Rusya ile müzakereye yapması gerektiğini söylemişti. Kiva ayrıca, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri operasyon öncesinde, ABD yönetiminin ve medyasının savaş kışkırtmalarına tepki göstermiş; halkta psikolojik travma yarattığı ve Ukrayna ekonomisine zarar verdiği gerekçesiyle ABD Başkanı Biden’a dava açacağını duyurmuştu.

‘RUSYA HAREKETE GEÇMESE KİEV SALDIRACAKTI’

Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) Halk Milisleri Sözcüsü Eduard Basurin, DHC safına geçen Ukrayna askerlerinin Donbass’a büyük bir taarruz hazırlığının yapıldığını doğruladığını aktaran Basurin, “Rusya’nın özel operasyonu tam vaktinde gerçekleşti” ifadesini kullandı. Sputnik Türkiye’nin haberine göre DHC’nin ilerleyişini başlatmasından bu yana 18 yerleşim birimini kontrol altına aldığı duyuruldu.

KENT MERKEZİNE ROKETATAR YERLEŞTİRDİLER

Sivillerin arkasına saklanmaya çalışan Ukrayna ordusu tarafından Kramatorsk kentinin merkezine beş adet S300 füze savunma sistemi konuşlandırıldı. Ayrıca Grad çoklu roketatar sistemlerinin Kramotorsk’tan Artemovsk’a götürüldüğü tespit edildi. Kiev güçleri Grad sistemleri ile Kramatorsk, Slavyansk ve Artemovsk yerleşim birimlerine saldırmayı planlıyor.

‘UKRAYNA ORDUSU, SİVİLLERİN MARİUPOL’DEN ÇIKIŞINA İZİN VERMİYOR’

Basurin, “Mariupol kentinin kurtarıldığından söz etmek için henüz erken, orada bir kale yaratıldı. Cephe hattından çekilen güçler Mariupol’e çekiliyor. Sivillerin çıkışına izin verilmiyor. Kentin büyük kısmına patlayıcı döşeniyor, sivillerin çıkışına izin verilmiyor. Bu nedenle durum zor, zira yerleşim yerlerine girilmesi büyük can kayıplarına neden olur. Kimsenin ölmesini istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘OPERASYON AMACINA UYGUN İLERLİYOR’

Ukrayna kaynakları Rusya’nın yenildiği propagandasını arttırdı. Ancak sahadaki gerçekler bu iddiayı doğrulamıyor. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenov, Rus ordusunun Berdyansk ve Energodar’ı konrol altına alındığın duyurdu. Ayrıca özellikle hava üsleri ve savunma sistemlerinin vurulmasından sonra Rus uçakları da Kiev’in tamamında üstünlüğü ele geçirmiş durumda. Konaşenov’un açıkladığı bilgilere göre Ukrayna ordusuna ait 31 komuta merkezi, 314 tank ve başka zırhlı araç 57 çok namlulu roketatar sistemi, 121 topçu silahı, 274 özel askeri araç dört olmak üzere toplamda bin 114 askeri unsur vuruldu.

HARKOV BELEDİYE BAŞKANI: RUS ORDUSUYLA ANLAŞTIK

Rusya'nın Ukrayna'daki askeri harekâtı devam ederken Harkov’dan bir açıklama geldi. Rus ordusu çeşitli bölgelerde kontrolü sağlarken Ukrayna tarafında da çözülmeler sürüyor. Son olarak, Harkov bölgesinde bulunan Kupyansk şehrinin belediyesinden bir açıklama geldi. Belediye Başkanı, yaptığı konuşmada Rus ordusuyla anlaştığını ve onlarla ortak sokak devriyeleri düzenlemeye karar verdiklerini açıkladı.

ZELENSKİY: BİZİ ACİLEN AB’YE ALIN

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Avrupa Birliği'ne (AB), yeni özel prosedür kapsamında Ukrayna'nın derhal katılımı için çağrıda bulunduklarını söyledi. Zelenskiy, ulusa sesleniş konuşmasında, Batılı ortaklarına Ukrayna'ya verdikleri destekler için teşekkür etti fakat hedeflerinin tüm Avrupalılarla eşit şartlarda bir arada olmak olduğunu belirtti.

AB'ye üye olmayı “hakkettiklerini” ve bunun mümkün olacağına inandığını vurgulayan Zelenskiy, "Avrupa Birliği'ne, yeni özel prosedür kapsamında Ukrayna'nın derhal katılımı için çağrıda bulunuyoruz." dedi.

İmkânı olan herkesin Rusya'nın saldırısına karşı savaşa katılması gerektiğini belirten Zelenskiy, "Bu nedenle ahlaki açıdan kolay olmayan ancak savunmamız açısından faydalı bir karar verildi. Savaş tecrübesi olan Ukraynalı mahkumlar serbest bırakılacak ve savaşın en sıcak noktalarında suçlarını telafi edebilecekler." ifadesini kullandı.

‘ONLARI ARAMIZDA GÖRMEK İSTİYORUZ’

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Brüksel’de kendisine yöneltilen “Ukranya AB’ye alınmalı mı?” sorusuna, "Ukrayna ile Ukrayna pazarını tek pazarımıza entegre etme süreci içerisindeyiz. Örneğin, enerji ağı üzerinde çok yakın bir iş birliğimiz var. Birlikte çok yakın çalıştığımız birçok konu var. Ukrayna bize ait, bizden biri ve onları aramızda görmek istiyoruz." cevabını verdi.

BARTHOLOMEOS’A TEŞEKKÜR ETTİ

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile telefon görüşmesi yaptı. Zelenskiy, Twitter'dan yaptığı açıklamada, samimi görüşme için Bartholomeos'a teşekkür etti. Ukraynalıların Bartholomeos'un dualarının manevi desteği ve gücünü hissettiğini aktaran Zelenskiy, "En kısa zamanda barışı ümit ediyoruz." ifadesini kullandı.