Yellen, Temsilciler Meclisinin Gelirler Komisyonu'nda 2023 mali senesine dair bütçe talebinin görüşüldüğü oturuma katıldı.

Komisyon üyelerinin yüksek enflasyona dair sorulara cevap veren Yellen, "Yüzde 8 ABD'de kabul edilemez bir enflasyon oranı." dedi.

Yellen, enflasyonu düşürmenin ABD Başkanı Joe Biden'ın "bir numaralı hedefi" olduğunu yineleyerek, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşının yüksek enflasyonun mühim bir sebebi olduğunu anlattı.

"Yüksek benzin fiyatları bütün dünyada problem"
Mevcut enflasyon içerisinde açıkları azaltmaya devam etmenin mühim olduğunu altını çizen Yellen, enflasyonun 10 sene sürecek bir problem olmadığını düşündüğünü söyledi.

Yellen, Kovid19 salgınının ekonomik etkilerine karşı yaşama geçirilen kurtarma planı kapsamındaki harcamaların da enflasyona ılımlı bir katkı sunduğunu ifade etti.

Yüksek benzin fiyatlarına dair bir soru üstüne Yellen, benzin fiyatlarının büyük bir problem olduğunu dile getirdi.

Yellen, benzin fiyatlarının Amerikan aileleri amacıyla çok büyük bir yük oluşturduğunu belirterek, Başkan Joe Biden'ın bunun giderilmesi amacıyla elinden geleni yaptığını, yüksek benzin fiyatlarının bütün dünyada problem olduğunu kaydetti.

Artan faiz civarlarına dair bir soruya verilen yanıtta ise Yellen, ABD borçlarının faiz yükünün gelecek 10 senede tamamıyla yönetilebilir olmaya devam ettiğini aktardı.

"Çin tarifelerini tekrar yapılandırmaya çalışıyoruz"
Eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde Çin'den ithal edilen mallara yapılan tarifelere de değinen Yellen, Biden yönetiminin tarifeleri daha stratejik olacak şekilde tekrar yapılandırmaya çalıştığını ifade etti.

Yellen, Trump döneminde yapılan tarifelerin ülkenin stratejik çıkarlarına hizmet etmek amacıyla tasarlanmadığını düşündüğünü kaydetti.

Çin'in haksız ticaret uygulamalarından suçlu olduğunu dile getiren Yellen, fakat sahip olunan tarifelerin bir kısmının Amerikalı tüketicilere ve işletmelere zarar verileni dile getirdi.


Tarife indirimlerinin fiyatları düşürmeye yardımcı olma ihtimalini bildiren Yellen, fakat tanıma politikasının enflasyon yönünden "her derde deva" olduğunu düşünmediğini aktardı.