Amerika'nın bölgemizde kullandığı terör örgütlerinden biri de Doğu Türkistan İslami Hareketi adlı oluşum. Adında hem Türk hem de İslam geçen bu yapılanma, Suriye'deki büyükçe terör örgütlerinden biri. Amerikan lügatına göre en çok ''yabancı savaşçı'' bulunduran terör örgütlerinden. Fırat Kalkanı harekatı sırasında IŞİD'le birlikte Mehmetçiğe kurşun sıktılar. Hatta bu örgüt, 2020 yılının Mayıs ayında yol denetimi yapan birliğimize bombalı saldırı düzenleyip bir subayımız şehit etti. İşte Türkiye Cumhuriyeti'nin de terör örgütü olarak tanıdığı Doğu Türkistan İslami Hareketi'nin ABD ve IŞİD bağlantısı...

Amerika Birleşik Devletleri, bir çok terör örgütünü kendi çıkarları doğrultusunda sahaya sürüyor. Kimi zaman etnik kimi zaman mezhepsel argümanlar kullanılarak oluşturulan bu örgütler emperyalizmin tetikçiliğini yapıyor. O örgütlerden biri de Doğu Türkistan İslami Hareketi. 

Pakistan'n kuzeyinde Afganistan sınırında faaliyet gösteren örgüt, El Kaide'ye bağlı olarak ''Doğu Türkistan İslamî Hareketi'' (DTİH) adıyla 1997 yılında kuruldu. Daha sonra partileşerek ''Türkistan İslam Partisi'' oldu. Amerika'nın Çin'i kuşatma ve rahatsızlık verme politikasıyla eş güdümlü çalışarak Uygur Özerk Bölgesi'nde ve Türkiye'de ayrılıkçı, yobaz ve terör faaliyetlerine hız verdi. 

Doğu Türkistan İslam Hareketi'nin en önemli sıçraması CIA marifetiyle taşındığı Suriye'deki terör saldırılarıyla yaşandı . Örgüt İdlib'de faaliyet yürüten ve Suriyeli olmayan en büyük terör organizasyonlarından biri. 2011 yılından itibaren ''Suriye Cihadı'' adı altında başta Çin'in Uygur Özerk Bölgesi ve Afganistan'dan olmak üzere Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi ülkelerden Suriye'ye gönderilen Uygur kökenli militanlardan oluşuyor.

Örgütün Suriye kolunun başında Afganistan'dan gönderilen Ebu Ömer Türkistani bulunuyor. Bu isim 10 yıldan uzun süredir Afganistan'da El Kaide ve IŞİD içinde görev yapmıştı. TİP'in Suriye kolunun sözde Askeri Emirliği'ni ise Ebu Muhammed Türkistani yönetiyor. Afganistan, Pakistan, Irak, Suriye ve Çin'de faaliyet gösteren Türkistan İslam Partisi'nin, El Kaide ve IŞİD ile yakın bağlantı içinde olduğu biliniyor.

Örgüt dönem dönem Heyet Tahrir Şam ve Nusra Cephesi ile yan yana savaştı. IŞİD'in yayınladığı videolarda, DTİH, ''Suriye'de savaş bittiğinde Uygurların haklarını almak için ateist Çin'e karşı savaşa gideceğiz'' mesajları verdi.

Türk ordusu, 24 Ağustos 2016 günü başlayan Fırat Kalkanı Harekâtında IŞİD terör örgütünü El Bab'a kadar kovaladı ve orada bulunan örgüt mensuplarını imha etti. Harekâtta ''Doğu Türkistan İslamî Hareketi'' mensubu teröristler de Mehmetçiğe karşı savaştı. PKK da, Fırat Kalkanı Harekâtı sırasında taciz ateşleriyle Uygur teröristlere destek oldu.

Örgüt emperyalizm bağlantılarını da çekinmeden ifade ediyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin 2003 yılında terör örgütleri listesine aldığı TİP, 20 Ekim 2020'de Mike Pompeo'nun kararıyla terör listesinden çıkarılmıştı. 

Örgütün lideri Ebu Ömer Türkistani Al Monitor'e 15 Kasım'da verdiği bir demecinde şunları söylüyor: ''Ne ABD'ye ne de Batı'ya düşman değiliz. Bize siyasi haklar vermeyi reddeden Çin'e düşmanız.''

Türkiye'deki Amerikancılar tarafından özgürlük arayan bir İslami hareket olarak gösterilen bu örgütün elinde, yüzlerce masum Uygur'un yanı sıra Mehmetçiğimizin kanı var. Türkistan İslam Partisi, 27 Mayıs 2020'de M4 karayolu üzerinde Türk konvoyunu hedef almış, Teğmen Canbert Tatar'ı şehit etmişti. 

TİP ile ilgili bir diğer kritik bilgi de MİT'in Orta Asya Dairesi Sorumlusu Binbaşı Kaşif Kozinoğlu'na ait. Silivri Cezaevi'nde şehit edilmeden önce Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek'e yazdığı mektuplarında Kozinoğlu, sözde ''Doğu Türkistan Terör Örgütü'' mensuplarını CIA ile birlikte nasıl örgütlediklerini ve Çin'e karşı nasıl silahlı eylemlere kışkırttıklarını anlatmıştı.