Gazeteci kılıklı hukala, buyurmuş ki, Cumhurbaşkanımız Afrika'da ne arıyor? Ne arayacak, ilişkilerin geliştirilmesi!.. Her devlet bunu yapar. Biz de yapıyoruz. Düne kadar Afrika ülkelerine 3 milyar dolar olan ihracatımız şu an 25 milyar dolar. Bu yeter mi sana acaba?
Türkiye’nin Afrika’daki yatırımları 7 milyar doları, Türk müteahhitler tarafından Afrika’da yürütülen projelerin değeri de 65 milyar doları geçti. 2009 yılında 12 Afrika ülkesinde büyükelçiliğimiz varken bu sayı şimdi 42 ülkeye çıktı. 2008 yılında 10 Afrika ülkesinin Ankara'da büyükelçiliği varken bu sayı 34'e çıktı.
Bayan Hukala, Fransa'nın Afrika'ya yıllık ihracatı 28 milyar dolar. Yatırım toplamı ise 300 milyar dolar olduğunu söylesem ne dersin acaba? Halihazırda Afrika’da 54 ülkenin 27’sinin resmî dili Fransızca. Fransa 1961’den beri 14 Afrika ülkesinin ulusal rezervlerini elinde tutuyor. Benin, Burkina Faso, Gine-Bissau, Fildişi Sahili, Mali, Nijer, Senegal, Togo, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo-Brazzaville, Ekvator Ginesi ve Gabon. Böylelikle Fransız hazinesi, Afrika’dan yıllık bazda yaklaşık 500 milyar dolar kazanç ve getiri elde ediyor.
Bütün dünyanın gözü Afrika'da. Başta Çin ve bir çok ülke bu kıtaya yatırım yapıyor. Çin'in Afrika'daki yatırımları 300 milyar doları geçti. Ticareti daha da geliştirmeye çalışıyor. Devlet olmanın şartı bu. Yoksa saçmalamakla olmuyor! Milleti, asılsız yalanlarla kışkırtıyorsunuz. Sokak mantığı bu? Unutmayın ki siz gazetecisiniz? Gazeteci bilmiyorsa bile araştırır! Tamam mı

Ercan Aydın Dolapçı