Haber: İnci Erdoğan - Kamera: Melik Nacar

Avrupa'nın ilk ve tek karbon negatif biyorafineri tesisi İstanbul'da hayata geçti. Boğaziçi Üniversitesi'nin Sarıtepe Yerleşkesi'ndeki tesis için açılış töreni yapıldı. 

Açılış törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci de katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, karbon negatif biyorafineri tesisinin ayrıntılarını anlattı.

Yerli imkanlarla yosundan üretilen biojet yakıtının turbojet motorunun denemesini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptı.

Avrupa Birliği destekli independent  projesiyle 6 farklı sektörde yosundan ürünler üretiliyor. 

Proje Yöneticisi Boğaziçi Üniversitesi Doktor öğretim Üyesi Berat Zeki Haznedaroğlu, yosundan üretilen jet yakıtın ayrıntılarını anlattı. Yerli üretim yosundan elde edilen jet yakıtının bu yıl sonuna kadar Türk Havayollarının uçaklarında kullanılacağını söyledi. 

Avrupa'nın ilk ve tek karbon negatif biyorafineri tesisinde yosundan üretilen yüksek besin değerine sahip gıda maddelerinin de üretimi yapılıyor.